Srbiju u narednom periodu očekuju intenzivniji pritisci zapadnih sila kako bi priznala nezavisnost Kosova, čime bi, između ostalog, ruskom predsedniku Vladimiru Putinu "izbile as iz rukava da kosovsko pitanje ne bi mogao da koristi kao presedan" jer bi u tom slučaju imali "saglasnost dveju strana".

Da naša zemlja neće sedeti skrštenih ruku i da će koristiti sva moguća sredstva da se odupre ovakvim namerama, te da će zaštititi sopstvene nacionalne interese, u nedavnom obraćanju najavio je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Da naša zemlja neće sedeti skrštenih ruku i da će koristiti sva moguća sredstva da se odupre ovakvim namerama, te da će zaštititi sopstvene nacionalne interese, u nedavnom obraćanju najavio je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Ministar spoljnih poslova Nikola Selaković tim povodom istakao je da će se Srbija boriti svim diplomatskim i političkim sredstvima, još jače nego do sada. Selaković je takođe podsetio da pravljenje presedana može da izrodi jednu vrstu devijantnog pravila koje će se primenjivati i u drugim slučajevima.

- Mi smo ti koji govore da je napravljen presedan koji će biti korišćen - rekao je Selaković za RTS.

- Govorim o ovome na osnovu razgovora koje sam imao sa mnogim ministrima diplomatije Latinske Amerike, Afrike, Azije, koji su svesni toga. Svet je pun slučajeva kao što je KiM, ne postoji identičan problem, ali problem secesija određenih delova teritorija država postoji u čitavom svetu. Putin je pomenuo Kosovo i Metohiju i savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde, a negativnom odgovoru doprineo je tadašnja srpski vrh, postavljajući pogrešno pitanje.

Nekadašnji šef diplomatije Vladislav Jovanović smatra da ukrajinska kriza ubrzava taj proces između "čekića i nakovnja", gde taj čekić "teže udara" po nama. NJegov stav je da ima tu mnogo psihološke i igre nerava, s ciljem da se srpske pozicije oslabe kako bi postali popustljiviji i "brže išli" prema željama Zapada.

- Ovo je postupak privlačenja Srbije, gde je Evropska unija dobila zadatak da ubrza taj postupak - kaže Jovanović za Novosti.

- To je jedna procena zasnovana na željama, ne toliko na realnosti. Ne vidim neku šansu da nas prevedu na svoju stranu, kao što su to učinili sa nekim drugim balkanskim zemljama. Moraće Zapad da učini nešto više od dosadašnjih koraka, trenutak je da shvate da sa Srbijom moraju da razgovaraju kao sa ravnopravnom. Izjava Putina nije najsrećnija, ali ona ima i drugu stranu, neku vrstu opomene nama da ni sa čim ne dovodimo u pitanje istorijsko partnerstvo i savezništvo. To nije pretnja, već opomena i smatram da će vremenom to biti prevaziđeno.

Istoričar Ognjen Karanović, direktor Centra za društvenu stabilnost, mišljenja je da je politički zapad svestan da na jezik sile i pritisaka Srbija nije osetljiva, kao ni predsednik Vučić:

- Politički pritisci će biti intenzivniji, pozicija Beograda je veoma teška, ali očekujem da mi pobedimo. U isto vreme se uzdam u tračak razuma Zapada. Kada je reč o Putinovoj izjavi, gde je i sam predsednik u svom obraćanju rekao da je nesmotrena i nepotrebna, možda je i smišljena da bi promenila i otežala odnos Zapada prema nama.

Autor: Novosti.rs

#Srbija

#Ukrajina

#Zapad

#rat

#rusija