Jovanović je izrazio zadovoljstvo što je vlada Srbije prepoznala prednosti digtalizacije i sprovela moderan pristup poslovanju

Bez digitalne transformacije domaće industrije i poslovanja, ne samo da nema napretka, već je pitanje da li će naše kompanije opstati na tržištu, poručio je danas direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Vlade Srbije Mihailo Jovanović.

On je to rekao na konferenciji Digitalna transformacija u tradicionalnim industrijama u Privrednoj komori Srbije, ističući da je moderno i inovativno poslovanje u Srbiji neophodno i u javnom, i u privatnom sektoru, kako bi domaća preduzeća išla u korak sa svetskim trendovima i postala deo svetskih poslovnih i trgovinskih lanaca.

- Bez digitalizacije nije pitanje da li ćete ići napred, već da li ćete opstati - rekao je Jovanović.

Foto: Tanjug/Zdravko Ćorović

On je podsetio, kao primer dobre prakse, da je jedno od prvih javnih preduzeća koje je prošlo kroz proces digitalne i softverske transformacije Pošta Srbije, te da je, zahvaljujući tom modernom načinu poslovanja, proglašena za najuspešnije javno preduzeće 2017. godine.

Kao jednu od glavnih prednosti digitalizacije, Jovanović je naveo bezbednost podataka, ubrzavanje procesa poslovanja, olakšavanje birokratskih i administrativnih procedura, dostupnost i vidljivost na tržištu, kao i primenu potpuno novog načina razmišljanja u cilju napretka.

Naglasio je da se korišćenjem digitalne infrastrukture poput veštacke intaligencije, elektronske pisarnice i baze podataka skraćuju procesi i unapređuje poslovanje.

Jovanović je izrazio zadovoljstvo što je vlada Srbije prepoznala prednosti digtalizacije i sprovela moderan pristup poslovanju u mnogim javnim institucijama, što je umnogome olakšalo život građana.

- Digitalizacija je alat koji je pomogao da država i privreda lakše komuniciraju - zaključio je Jovanović.

On je najavio da je u planu da se do 2023. završi projekat Elektronsko sanduče na portalu eUprava, kojim će pravna lica ostvariti lakšu saradnju sa državnim organima i institucijama.

Dodao je da su u planu i mnogi slični projekti poput e-fakture, ali i da se unapredi čitav IT sektor u zemlji.

Konferenciju Digitalna transformacija u tradicionalnim industrijama organizovao je Centar za digitalnu transformaciju u saradnji sa Privrednom komorom Srbije i Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju GIZ.

Vođa tima GIZ projekta za razvoj privatnog sektora u Srbiji, Tomislav Knežević, je rekao da je značaj digitalne transformacije u nažoj zemlji prepoznat još 2017. godine, od kada se nalazai na liti prioriteta vlade Srbije.

- Nemoguće je biti konkurentan, ni deo lanaca na svetskom tržištu ukoliko naše kompanije ne prihvate digitalne procese - kazao je on.

Knežević je istakao da GIZ ostvaruje kontinuiranu saradnju sa Ministarstvom privrede u izradi nacionalnih strategija za mala i srednja preduzeća, kao i da je jedan od osnovnih ciljeva spajanje IT i Start-up zajednice sa tradicionalnom industrijom.

Dodao je da je najnovija tema te saradnje rad na Zelenoj transformaciji.

Cilj današnje konferencije je da se domaćim privrednicima predstave dosadašni rezultati Centra za digitalnu transformaciju, ali i benefiti i mogućnosti koje pruža digitalna transformacija poslovanja.

Na konferenciji su predstavljeni i projekti Centra na koje se preduzetnici mogu prijaviti kako bi svoje poslovanje u kontekstu digitalizacije.

Centar za digitalnu transformaciju je jedinstvena mreža konsultanata za digitalnu transformaciju, koja obuhvata 23 različite industrije, a trenutno 92 različitih gradova učestvuje u CDT programu.

Autor: Tanjug

#Digitalna transformacija u tradicionalnim industrijama

#Mihailo Jovanović

#digitalna transformacija

#privredna komora srbije