Godišnje se proizvede samo oko 20 tona ovog sira karakterističanog mirisa

Okrunjeni najmirisnijim sirom u Velikoj Britaniji, Smrdljivi biskup dobija svoj prepoznatljiv miris zahvaljujući perriju, ciderom od kruške, koji se koristi za pranje kore sira. Rezultat? Pljesniva spoljašnjost, kremaste teksture i večitog oštrog mirisa.

Do 1972. godine na svetu je ostalo samo 68 junica pasmine Gloster. Čarsl Martel je otkupio mnoge preživele krave i počeo da proizvodi sir od njihovog mleka, ne u početku zbog sebe, već da bi promovisao interesovanje za pasminu. Od tada se njegovo stado proširilo na 25 krava, a interes farmera je oživeo, što je povećalo ukupan broj krava na oko 450. Relativno mala veličina Martellovog stada znači da se glostersko mleko kombinuje i pasterizuje sa mlekom frizijske stoke sa druge farme u blizini. Sadržaj masti je 48%.

Boja Smrdljivog biskupa kreće se od bele / ​​žute do bež, sa narandžastom do sivom korom. Uliven je u točkove težine 2 kilograma, prečnika 20 centimetara i 4 centimetra. Godišnje se proizvede samo oko 20 tona. Karakterističan miris dolazi iz procesa kojim se sir pere tokom zrenja; uronjen je u peri napravljen od lokalne smrdljive biskupske kruške (po kojoj sir dobija ime) svake četiri nedelje dok sazreva. Da bi se povećao sadržaj vlage i podstaklo delovanje bakterija, so se ne dodaje dok se sir ne ukloni iz kalupa.

Ovaj sir je međunarodnoj pažnji privukao film Wallace & Gromit; The Curse of the Were-Rabbit iz 2005. godine, u kojem ga Gromit koristi za oživljavanje Volasa. Potražnja za sirom je potom porasla za 500%, što je sirara primoralo da zaposli više ljudi i poveća proizvodnju.

Smrdljivi biskup je zanatski, ručno rađen sir i zato se ne proizvodi za supermarkete. Trenutno ima preko 130 prodavca širom Velike Britanije, a mogu se naći u zanatskim prodavnicama hrane i delikatesnim trgovinama,.

Autor: redportal.rs

#Smrdljivi biskup

#najmirisniji sir

#sir