Čarls će ostati upamćen kao najduži naslednik u britanskoj istoriji, budući da je proveo sedam decenija kao prvi u redu za presto.

Nadbiskup Kenterberija Džastin Velbi stavio je Čarlsu na glavu krunu Svetog Edvarda čime je pred gotovo 2.300 zvanica obavljeno krunisanje priređeno osam meseci od kada je Čarls proglašen za kralja.

Britanski kralj Čarls krunisan je u Vestminsterskoj opatiji, u simboličnoj ceremoniji koja predstavljala kombinaciju verske službe i slavlja. Krunisan je zajedno sa suprugom Kamilom i tako je postao 40. vladajući monarh krunisan u toj opatiji od 1066. godine.

Kruna, stavljena na glavu novog britanskog monarha, teška je više od dva kilograma, korišćena za sva krunisanja od 1661. godine.

Čarls će ostati upamćen kao najduži naslednik u britanskoj istoriji, budući da je proveo sedam decenija kao prvi u redu za presto.

Kralj Čarls je još kao princ nekoliko puta boravio u Srbiji, a poslednji put 2016. godine. Boravio je u Beogradu, Srbiji, a posetio je i manastir Kovilj.

Kraljevski par je tada od gradonačelnika Novog Sada na poklon dobio repliku Dušanovog zakonika, prvog srpskog zakonika, koja ima veliku istorijsku i kulturnu vrednost, dok im je tadašnji zamenik gradonačelnika Borko Ilić uručio poklon u vidu makete Petrovaradinskog sata koji je jedinstven po tome što njegova mala kazaljka pokazuje minute, a velika sate.

Ilić je tada podsetio da je prilikom prve posete Novom Sadu, 1978. godine princ Čarls bio impresioniran i znatiželjan zbog specifičnosti Petrovaradinskog sata, zbog čega su mu Novosađani prilikom druge posete poklonili maketu tog sata.

Kralj Čarls je od svojih prihoda dao 650.000 funti, za obnovu manastira Hilandar na Svetoj Gori, a i organizovao je u leto 2011. na kraljevskom imanju Hajgrou u Velikoj Britaniji prijem za obnovu Hilandara. On dva puta godišnje posećuje Svetu goru, gde provodi nekoliko dana u monaškoj keliji bez konfora kraljevskog života, baveći se molitvom i slikarstvom.

Autor: RedPortal