Tradicionalna kineska medicina tvrdi da zdravlje zavisi od osećanja 🤔

U tradicionalnoj kineskoj medicini se smatra da na zdravlje organa utiču - emocije. Izdvajaju se onih pet osnovnih: radost, ljutnja, strah, zabrinutost i tuga. I svaka od njih je povezana s radom nekog od jing/jang para organa i uz određeni element - vatru, zemlju, metal, vodu ili drvo. Njihov disbalans pogađa funkcije unutrašnjih organa, te dovodi do oboljenja.

1. Radost - srce i tanko crevo 🫀

Kada ste radosni, tu emociju uvek osećate. Osim sa srcem, ona se povezuje i s tankim crevom, pa se dovodi u vezu s elementom vatre. Kada je radost van balansa, prisutna je apatija ili depresija.

2. Zabrinutost - slezina i želudac 😰

Ova se emocija povezuje s elementom zemlje, kao i sa slezinom i želucem. Zanimljivo je da zabrinuti ljudi, koji imaju gastritis svoje stanje izražavaju rečima „ne mogu svariti ove informacije“.

3. Tuga - pluća i debelo crevo 🫁

Tuga se dovodi u vezu s elementom metala i sa plućima i debelim crevom. Duboka ožalošćenost se često manifestuje kao nemogućnost dubokog udisaja i izdisaja i osećate veliki teret na grudima.

4. Strah - bubrezi i bešika 😱

Emocija se vezuje s vodom, a disbalans dovodi do slabe ili preaktivne bešike, noćnog mokrenja, problema sa štitnom žlezdom, neplodnošću... U ekstremnim slučajevima može rezultirati nekontrolisanim uriniranjem.

5. Ljutnja - jetra i žučna kesa 🤬

Ova se emocija veže uz element drveta, te uz jetru i žučnu kesu. Ne treba da čudi rečenica da neko „sipa žuč“ kada je ljut ili besan. Bavite se fizičkom aktivnosti da ne biste imali glavobolje i vrtoglavice.

Autor: Alo