Opozicija smatra da je štrajk REM-a protivzakonit

Predsednica Saveta REM-a Olivera Zekić izjavila je danas na sednici Odbora za kulturu i informisanje da ta regulatorna organizacija trpi pritiske od Junajted grupe koja, kako je rekla, traži da im se dodeli dozvola za petu nacionalnu frekvenciju, objašnjavajući članovima da su užasni pritisci doveli do obustave rada REM-a 9. decembra ove godine.

Opozicija je na sednici tvrdila da je štrajk REM-a nezakonit i zatražili su razrešenje većine članova tog tela.

Zekić je rekla da je REM nedeljama pod koordiniranim, siledžijskim pritiskom da na javnom konkursu za dodelu pete dozvole dodeli nacionalnu pokrivenost jednoj od televizija.

Sve je počelo nagađanjem datuma da je REM imao zakonski propisan rok za dodelu frekvencije. Iako smo to demantovali, sve članice Junajted medije, novine i portali su nastavili sa kampanjom koja je rezultirala i pretnjama i crtanjem kukastog krsta ispred ulaza u kojem živi Milorad Vukašinović (zamenik predsednika), rekla je Zekić.

Ona je rekla da je Savet REM-a teran da što pre dodeli dozvolu TV Nova S, dodajući da je vrhunac bio prekid programa te i TV N1 uz obrazloženje da na taj način pokazuju kakav je medijski mrak bez njihovog programa.

Posle toga odlučili smo da štrajkujemo ubeđeni da za protest imamo mnogo više razloga od ovih televizija i njihovih vlasnika. Ni na koji način mi njih nismo pritiskali, oni nas jesu, dodala je Zekić.

Ona je istakla da od članova odbora ne traži da navijaju već da omoguće da se poštuju pravila i da se pomogne REM-u da odluke donosi samostalno i nezavisno.

Poslanica Demokratske stranke Tatjana Manojlović rekla je da opozicioni poslanici upozoravaju na to da su članovi REM-a obustavom rada prekršili Ustav, Zakon o štrajku i Zakon o državnim službenicima.

Manojlović je iznela tvrdnju da članovi REM-a ne obavljaju posao savesno, te da bi morali zbog toga da budu razrešeni.

Mi ćemo pokrenuti postupak razrešenja na osnovu najmanje 20 potpisa poslanika, rekla je Manojlović.

Saša Simović iz pravne službe REM-a odgovorio je da je REM ispoštovao procedure koje su propisane Zakonom o štrajku, a da se Zakon o državnim službenicima ne primenjuje na članove Saveta REM-a već Zakon o elektronskim medijima, odnosno Zakon o radu.

Odluke o stupanju u štrajk kako Saveta tako i sindikata REM-a su objavljene na oglasnoj tabli, rekao je pravnik iz REM-a.

Poslanik Moramo-Zajedno Aleksandar Jovanović Ćuta pitao je kome je palo na pamet da REM stupa u štrajk i ocenio da "REM nije tezga na pijaci da može da stupa u štrajk".

Šef poslaničke grupe Zeleno-levi blok, Ne davimo Beograd Radomir Lazović prokomentarisao je da bi ovo, kako je rekao, bio jedan od najbizarnijih poteza da ranije, kako je rekao, nije bilo štrajka vlasti protiv opozicije.

On tvrdi da postoje mehanizmi blaćenja i uništavanja ljudi preko medija i smatra da je REM odgovoran zbog toga što je to opravdavao, a navodi i da su aktivisti tokom protesta u pojedinim medijima označavani kao mete.

Lazović je ocenio i da je štrajk REM-a skretanje pažnje sa ozbiljnih problema.

Zekić je članovima Odbora objasnila da članovi Saveta REM-a nisu državni službenici i da ne primaju platu iz budžeta već od naknada emitera.

Ona je istakla da članovi Saveta REM-a trpe ogromne pritiske i dodala da je to postalo neizdrživo.

Izražavaćemo revolt dok ne prestanu pritisci, poručila je Zekić.

Autor: Tanjug / redportal.rs

#olivera zekić