Na pomolu veliki sukob nakon Bregzita, London poslao 2 ratna broda

Nakon napuštanja Evropske unije od strane Ujedinjenog Kraljevstva mnoga pitanja ostala su nerešena ili nedovoljno precizno rešena kada je reč o odnosima ove države prema zemljama koje su ostale članice Unije.

To izaziva brojne čarke koje Britanci imaju sa ostatkom Evrope, a ovoga puta na pomolu je veliki sukob sa Francuskom i to povodom ribolova.

Naime, prvi od 2 broda koje je britanska Kraljevska mornarica rasporedila da patroliraju oko ostrva Džersi u Lamanšu stigao je jutros na odredište. Ovu odluku Ujedinjeno Kraljevstvo donelo je nakon najave francuskih sankcija prema ostrvu i britanskim interesima, zbog spora oko prava na ribolov nakon Bregzita.

Francuska je zapretila da će isključiti struju ostrvu, koje ne spada pod teritoriju Velike Britanije, ali se smatra "kraljevskim posedom", odnosno "teritorijom za koju je odgovorno Ujedinjeno Kraljevstvo".

Do takvog razvoja je došlo nakon što je Džersi prošle nedelje odlučio da počne sa izdajom dozvola za ribolov francuskim brodovima na osnovu novog sistema, odnosno da im praktično ukine pravo na ribolov koje su imali pre Bregzita, kako oni smatraju.

Francuski ribari, koji tvrde da su im prava nepravedno ograničena, najavili su protestnu blokadu luke Sent Helijer svojim brodovima.

Britanska vlada saopštila da šalje 2 broda Kraljevske mornarice da nadzire situaciju, a rano jutros u blizinu Džersija stigao je patrolni brod Severn.

Ministarstvo odbrane saopštilo je da će kasnije u vode oko Džersija stići i brod Tamar.

Britanski premijer Boris Džonson sinoć je izrazio "snažnu podršku" Džersiju, najvećem ostrvu u Lamanšu, koje se nalazi 22 kilometra od obale Francuske.

On je ocenio da bi bilo kakva blokada bila "potpuno neopravdana".

Džonson je prethodno razgovarao s premijerom Džersija Džonom le Fondreom i ministrom spoljnih poslova Ijanom Gorstom, nakon čega ja naglasio "hitnu potrebu za deeskalaciju tenzija".

Prema novim pravilima koje je Džersi uveo na osnovu trgovinskog sporazuma Velike Britanije i Evropske unije, vlasnici francuskih brodova moraju da dokažu da su i ranije ribarili u vodama oko ostrva.

Francuske vlasti tvrde da "nove tehničke mere" za ribolov oko ostrva u Lamanšu nisu razmatrane sa EU i ocenjuju da su one pravno "ništavne".

Tenzije u Lamanšu samo su deo problema koje Britanija ima sa pojedinačnim državama EU nakon Bregzita. Situacija je napeta na granici sa Irskom, kao i unutar samog Ujedinjenog Kraljevstva, gde su na delu sukobi u Severnoj Irskoj, ali i novo izražavanje želje za Škotskom nezavisnošću nakon Bregzita.

Autor: Tanjug / redportal.rs

#rat britanije i francuske

#sukob britanaca i francuza

#sukob britanci francuzi

#sukob francuske i engleske

#sukob lamanš

#sukob u lamanšu