Kiša na samom vrhu Grenlanda

Prvi put od kada postoji istorija ili se prati klima, 14. 8. pala je kiša na najvišoj tački grenlandskog leda - na 3.216 metara nadmorske visine. Kiša je padala nekoliko sati dok je vazduh bio iznad tačke smrzavanja oko 9 sati.

Kako navode istraživači:

Suštinski, tokom cele subote, kiša je padala svakog sata. I to je prvi put da se to ikada dogodilo ili je ikada zabeleženo na ovoj stanici (meteorološkoj).

Ovo je treći put za manje od deceniju, da je temperatura bila iznad tačke smrzavanje vode i da je padao vlažan sneg. Nenormalne temperature za Grenland odgovarale su i nenormalnim padavinama. Prema naučnicima oko 7 miliona tona vode (kiše) palo je preko Arktičkog ostrva. To je jedna četvrtina ukupnih padavina CELE GODINE KOJA JE PALA ZA SAMO JEDAN DAN. Još uvek nije tačno jasno koliko je kiše palo na samom vrhu.

Kiša može da ima dramatičan uticaj na ledeni pokrivač, prvenstveno jer utiče na njegovo otapanje. A ono je posebno bilo jako tokom 14. i 16. avgusta. Padavine su dovele do masovnog otapanja širom Grenlanda. Površina leda koja je bila pogođena iznosila je čak 872.000 kvadratnih kilometara.

Klimatske anomalije, poput ove, postaju sve češće kako se klima menja. Samo vog leta bilo je na stotine sličnih anomalija širom planete, koje bi pre samo pola veka bile nezamislive.

Autor: redportal.rs

#Grenland

#Klimatske promene

#Otapanje

#anomalija

#kiša

#klima