Uništava virusni genom, pa virusne čestice više ne mogu da se razvijaju

Australijski i američki istraživači razvili su eksperimentalnu antivirusnu terapiju za direktno lečenje COVID-19. Istraživanje je sproveo internacionalni tim sačinjen od stručnjaka iz Menzies zdravstvenog instituta u Kvinslendu, sa Univerziteta Griffith i iz Centra nade - centra za istraživanje i lečenje raka, dijabetesa i drugih bolesti opasnih po život.

Oni su koristili RNK tehnologiju za utišavanje gena nazvanu siRNA tako da direktno napadaju genom virusa, što sprečava replikaciju virusa. Lipidne nanočestice slale bi siRNA u pluća, odnosno kritično mesto infekcije, piše australijski magazin Hospital health.

Istraživanje, koje je objavljeno u magazinu Molecular Therapy, sprovedeno je na miševima zaraženim koronavirusom, a ukazuje na to da bi nanočestice siRNA mogle da se razviju u terapiju za lečenje kovid pacijenata.

- Lečenje ovom tehnologijom smanjuje virusno opterećenje za 99, 9 odsto. Kod miševa se povećao broj preživelih i onih koji su se izborili sa infekcijom. Čak, kod lečenih preživelih miševa nije mogao da se nađe trag virusa u plućima - rekao je profesor Nigel MekMilan, jedan od naučnika koji su predvodili ispitivanje.

Foto: Pixabay.com/mattthewafflecat

Takođe, istraživači poručuju da je lek dizajniran za borbu protiv koronavirusa SARS-CoV-2, ali i "bilo koju drugu njegovu varijantu" koja bi eventualno mogla da se pojavi.

- Dokazali smo i da su ove nanočestice stabilne na 4 °C tokom 12 meseci, a na sobnoj temperaturi duže od mesec dana, što znači da bi ovaj lek mogao da se koristi i u okruženjima sa malim resursima za lečenje zaraženih pacijenata - ističe MekMilan.

Ovaj stručnjak je delovanje novog leka slikovito opisao kao "traži i uništi".

- Uništava virusni genom, pa virusne čestice više ne mogu da se razvijaju. Nanočestice u organizmu kreću u svojevrsnu potragu za česticama virusa, pa ih uništavaju poput projektila s infracrvenim zračenjem koji reaguje na toplinu - pojasnio je MekMilan, prenosi zena.blic.rs.

Autor: zena.blic.rs / redportal.rs

#koronavirus

#lek

#virus