Jemenski grad Šibam je najstarija metropola u svetu koja je koristila vertikalnu konstrukciju.
Šibam se nalazi na srdišnjem delu toka Vadi Hadramauta i ima oko 7.000 stanovnika i sedište je okruga Shibam u regiji Hadramaut. Na rubu pustog prostranstva pustinje poznate pod nazivom Prazna četvrt (Rub el Hali), grad Šibam iz XVI veka ostaje najstarija metropola koja je koristila vertikalnu konstrukciju.
Foto: Wikipedia.org
Stari grad se prostire na površini od 400 m × 500 m na uzvišenju stenovite visoravni i poznat je po svojim do 9 spratova visokim stambenim zgradama građenim od sušenih opeka od gline. Naziva se još Čikago u pustinji ili Pustinjski Menhetn.
Mnoge zgrade su visoke do 30 m i stare do 500 godina. Pretpostavlja se da je naselje osnovano u 2. veku, stanovnici Šibama su zbog stalnih upada beduinskih plemena, počeli graditi svoje kuće kao nebodere.
Foto: Wikipedia.org
Unutrašnja potporna konstrukcija je od drveta. Gornji spratovi su zaštićeni premazom od kreča protiv (retkih) kiša. Zbog posledica prirodnog raspadanja opeke u razdoblju od deset do petnaest godina gornje spratove je potrebno obnavljati. Profesionalni zidari obavljaju obnovu za kratko vreme.
Svaki aspekt strukture Šibama je bio strateški. Smešten na kamenom grebenu i okružen velikom poplavljenom dolinom, nalazi se na uzvišenom položaju koji ga štiti od poplava, ali i održava blizinu primarnog izvora vode i poljoprivrede. Grad je izgrađen na pravouganoj mreži iza zida tvrđave, koji je štitio stanovnike od protivničkih plemena i ponudio visok vidikovac s kojeg bi videli neprijatelja kako se približava.
Godine 1893. prvi Evropljani su stigli u taj grad. Stari deo grada Šibama uvršten je godine 1982. na Uneskov spisak mesta svetske baštine.
#Yeman - Yemen's ancient 'Manhattan of the Desert' risks collapse. #AFP https://t.co/nFsZH1CrXh pic.twitter.com/2n7gBdHXX1
— AFP Photo (@AFPphoto) 02. новембар 2020.
IZVOR: TW / @AFPphoto
Autor: redportal.rs