Postoje dva načina na koje plinske peći zagađuju naše domove

Nova studija povezuje šporete na plin sa jednim od osam slučajeva astme u detinjstvu, objavila je američka Komisija za bezbednost potrošačkih proizvoda, ističući kako će razmotriti njihovu zabranu.

Negativan uticaj ovih uređaja na zdravlje ljudi je daleko veći pa onima koji ne žele ili ne mogu da se odreknu šporeta na plin, savetuje se nekoliko načina za smanjenje njegove štetnosti, piše Hedgehogelectric.com, a prenosi B92.

Postoje dva načina na koje plinske peći zagađuju naše domove. Prvi je najočigledniji – kad su u upotrebi. Gas stvara toplotu koja uzrokuje vezivanje kiseonika i azota plamenom.

Oni se kombinuju kako bi stvorili azot-oksid i azot-dioksid, zajednički poznate kao NOx, koji mogu da iritiraju pluća. Ipak, to nije jedino jedinjenje koje bi trebalo da nas brine. Kuvanje na plin takođe može da emituje ugljen-monoksid, čestice, pa čak i formaldehid. Svi oni imaju razne štetne uticaje na zdravlje i neretko utiču i na disajni i kardiovaskularni sistem.

Foto: Pixabay.com

Sve veći broj istraživanja pokazuje da šporeti na gas ispuštaju otrovna jedinjenja čak i kada se ne koriste. Među onima koji najviše zabrinjava je benzen, koji je kancerogen. Studija PSE Health Energy otkrila je benzen u 99 posto uzoraka uzetih u domovima u Kaliforniji. Druge otkrivene hemikalije uključuju ksilen, toluen i etilbenzen, koji takođe mogu uzrokovati probleme sa disajnim sistemom pa čak i rak.

Studija PSE Health Energy otkrila je da šporeti na plin mogu da emituju onoliko benzena koliko i cigareta, što ih čini sličnim pasivnom pušenju. Čak i kada je ugašen, loše utiče po naš organizam, navode lekari.

- Nivo benzena kod ugašenog šporeta na plin je isti kao i u kući u kojoj žive aktivni pušači - izjavio je Set Šonkof, izvršni direktor PSE Energy Health.

Istraživanje objavljeno prošle godine pokazalo je da emisije NOx kada je ovaj uređaj u upotrebi mogu premašiti sigurnosne standarde za kvalitet za nekoliko minuta.

Autor: B92.net