Kada zimi dođe sezona slava, manje se krećemo a više jedemo, a ta hrana je obično poprilično jaka.

Kada zimi dođe sezona slava, manje se krećemo a više jedemo, a ta hrana je obično poprilično jaka. Na sreću, najčešći uzročnici problema sa organom kao što je želudac nisu ozbiljni, a simptomi se mogu ublažiti ili eliminisati u roku od par sati. To mogu biti, recimo: trovanje hranom, prejedanje, dijareja ili konstipacija, kao i problemi sa varenjem. Kao primer uzročnika se može navesti i gastritis, zbog kojeg sluzokoža želuca postaje upaljena i iritirana, kao i gastroenteritis. Ukoliko se stanje pogorša, obavezno se obratite lekaru.Najčešći simptomi su: gorušica, bol u predelu želuca, osećaj težine u stomaku, nadutost, podrigivanje, mučnina i povraćanje, gasovi u stomaku.

LJudi obično posežu za medikamentima, a nisu svesni da svoj želudac mogu smiriti na mnogo prirodniji način.
Česta je pojava da se poseže za sodom bikarbonom. Internista dr. Dragan Ivanov, je gostujući na RTS-u pričao o baznom i kiselom organizmu, te se osvrnuo na to da li soda bikarbona vraća telu baznost:

"Soda bikarbona nije pravi izbor za alkalizaciju tela. Zašto? Kada popijemo sodu bikarbonu, ona će ući u želudac i tu će se istrošiti. Ona će nestati već u želucu. A s druge strane ona nadima organizam. Da bi se hrana svarila, sadržaj u želucu treba da bude kiseo. Ako u želudac uđe soda bikarbona, sadržaj neće biti kiseo- to varenje neće biti dovoljno, posebno neće se svariti belančevine, s druge strane mikroorganizmi koji ulaze sa hranom neće biti ubijeni od strane hlorovodonične kiseline. Tako da to nije pravo rešenje. Ako hoćemo nekim napitkom da alkalizujemo svoj organizam, onda treba da pijemo sok od limuna i zasladimo ga sa medom.
Limun i med imaju pozitivan i bazan efekat za naš organizam."

Prirodni lekovi koji smiruju organizam mogu biti:
- Menta: smiruje želudac i stimuliše varenje, kod nas poznatija kao nana. Uspešno stimuliše varenje i apsorpciju hranljivih materija. Zaustavlja bolno grčenje. Menta je odlična preventiva čireva na želucu. Može da ubije i mikroorganizme koji su česti uzročnici problema sa probavom. Ukoliko osećate mučninu, nekoliko puta udahnite miris esencijalnog ulja mente.

- Kamilica: uspešno smiruje želudac i olakšava probavu. Blago dejstvo kamilice oslobodiće vas suvišnih gasova i smanjiti upalu sluzokože želuca. Smanjuje intezitet stomačnih bolova i gorušice. Uzimajte svaki dan najviše dve doze čaja.

- Aloe vera za želudac: Deluje antibakterijski i protivupalno, što znači da se efikasno bori protiv slobodnih radikala koji ometaju varenje, i ublažava iritacije u predelu abdomena. Aloja će učiniti da za tren oka nestane bol uzrokovan konstipacijom ili dijarejom. Operite jedan deblji list aloje i iz sredine izvadite dve kašičice gela. Sipajte gel u blender zajedno sa čašom mlake vode pa sve sjedinite. Preporučuje se konzumiranje 30ml gela aloje razređenog u vodi i to tri puta dnevno.

- Kurkuma: Uspešno leči stomačne bolove i nadutost i sprečava ponovno javljanje ovih simptoma. Žuti prah kurkume će vam pomoći i da se rešite dijareje i problema sa probavom. 10g praha kurkume dodajte u šolju probiotskog jogurta, dobro promešajte i konzumirajte odmah. Ponavljajte postupak svako jutro pre jela.

Jedan od najefektnijih načina da smirite želudac jeste regulacija ishrane. Veoma je važno da svaki zalogaj dobro sažvaćete i da jedete polako, jer ishrana ’’s nogu’’ sa sobom nosi gutanje velike količine vazduha, što može poremetiti normalan rad želuca.
Toplota ublažava bolove i podstiče varenje. Koristite tople obloge koje ćete prisloniti na stomak i držati neko vreme dok simptomi ne nestanu. Možete koristiti flašu napunjenu toplom vodom ili zagrejan peškir, a i topla kupka je poželjna. Digestivni trakt ne može normalno da funkcioniše bez vode. Ova stavka je posebno važna kod dijareje, kada postoji velika opasnost od dehidratacije.
Mnogi smatraju da će odmor poboljšati varenje, ali ćete stvoriti samo kontraefekat. Naša tela su stvorena da obrađuju unetu hranu i apsorbuju nutrijente isključivo u uspravnom, odnosno stojećem ili pak sedećem položaju. Preporučuje se da sačekate 2-3 sata pre nego što legnete u krevet.

Autor: Magazin Novosti