Čisti jetru, sprečava bolesti mozga, pospešuje pamćenje

Celer, povrće koje je pronađeno još u Tutankamonovoj piramidi, sadrži vrlo malo zasićenih masti i holesterola. U ishrani se koristi koren, stabiljka i list, a tokom poslednjih godina stekao je veliku popularnost.

Njegov sinonim je "tečni lek", a hladno ceđeni napitak ima specifičan ukus i miris kojima mnogi ne mogu da odole. Ipak, najveća prednost ovog napitka krije se u jačanju imuniteta. Sama biljka i njeno seme sadrži jedinjenja koje nutricionisti nazivaju fitonutrijentima. Ona imaju snažna antioksidantna i protivupalna svojstva, za koja su zaslužni apigenin i luteolin.

Vitamin K, dobijen iz biljaka kakav je celer, jedan je od najefikasnijih u zaštiti od osteoporoze i preloma ili napuknuća kostiju. Ovaj vitamin omogućava taloženje kalcijuma u kostima i sprečava stvaranje osteoklasta, odnosno stanica koje razgrađuju kosti.

Celer je sastavni deo supa i čorbi, a sušeno seme celera upotrebljava se i kao začin.

Nedavno sprovedeno istraživanje pokazalo je da osobe koje piju sok od stabljike celera barem tri puta nedeljno imaju 76 odsto manji rizik od nastanka Alchajmerove bolesti. Naime, ova biljka bogata je luteolinom, flavonoidom koji proizvodi prirodno protivupalno dejstvo koje sprečava bolesti mozga, poboljšava njegove kognitivne funkcije i štiti i pospešuje pamćenje.

Autor: mondo.rs

#celer

#imunitet

#sok