Komesar Evropske unije za proširenje i susedstvo Oliver Varhelji koji je rekao da u Bosni i Hercegovini treba "fer predstavljati sve strane"

Nemačka, Holandija, Luksemburg, Belgija i Češka. To je pet članica Evropske unije koje su jasno zagovarale uvođenje sankcija Miloradu Dodiku. Glavni oponent, tvrde izvori srajevskog protala Istraga.ba iz Brisela, bila je Mađarska. Ostale države nisu imale jasan stav u vezi sa ovim pitanjem.

- Evropska unija mora nešto uraditi do kraja ove godine - rekao je tokom rasprave na Savetu za spoljne poslove EU nemački ministar vspoljnih poslova Hajko Mas, koji je već ranije najavljivao sankcije predsedniku SNSD-a Miloradu Dodiku.

Međutim, ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto kazao je da "treba razgovarati s Dodikom te da on sve radi u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom".

U ime zemalja Beneluksa (Belgija, Holandija i Luksemburg) govorio je predstavnik Belgije i na osnovu tog izlaganja moglo se zaključiti da ove tri članice EU podržavaju predog Nemačke za uvođenje sankcija Miloradu Dodiku.

Na sastanku je govorio i komesar Evropske unije za susedstvo i proširenje Oliver Varhelji koji je rekao da u Bosni i Hercegovini treba "fer predstavljati sve strane", što je najbiže formulacijama koje neretko koriste ruske diplomate. Varhelji je izvestio ministre spoljnih poslova zemalja članica EU da će uskoro u putovati u BiH kako bi se još jednom uverio u pravo stanje "na terenu". Komesar Evropske unije za susedstvo i proširenje, prema informacijama Istrage, u BiH bi trebao doputovati 24. novembra.

Visoki predstavnik Evropske unije za zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku i potpredsjednik Evropske komisije Žozep Borelj istakao je da "EU zahteva da se politički lideri vrate dijalogu, da državne institucije počnu raditi i da se posvete reformama".

- Rasprava o BiH bila je visoko na našoj agendi i o tome smo detaljno razgovarali. Kriza je ozbiljna i jako smo zabrinuti. Umesto da se neizborna godina iskoristi za reforme, neki politički lideri odlučili su se za secesiju i oštru nacionalističku retoriku. To mora prestati - poručio je Borrell.

Međutim, ni on, kao i većina zvaničnika EU nije govorio o sankcijama Miloradu Dodiku na čije je usvajanje pozvao njemački ministar spoljnih poslova Hajko Mas. On je, naime, i tokom sednice FAC-a, ali i pre početka samog sastanka poručio je da "u Evropskoj uniji treba razgovarati o tome da li su sankcije mogućnost da se zaustave negativni politički tokovi u Bosni i Hercegovini".

Autor: redportal.rs

#Evropska unija

#Mađarska

#Milorad Dodik

#Nemačka

#Snakcije

#beneluks