Ubod može dovesti i do smrtnog ishoda

Otrovna riba paun primećena je u vodama južnog Jadrana na italijanskoj i albanskoj strani.

Otrov ove ribe se nalazi u skoro svim leđnim perajama, a ubod je vrlo bolan i u retkim slučajevima može izazvati ozbiljnije posledice, pa je neophodno obratiti se lekaru, piše hrvatski portal Morski i dodaje da će zbog svega navedenog, ribari morati da se upoznaju sa ovom vrstom kako bi bili oprezni.

Urednik Fejsbuk stranice Podvodni.hr Pero Ugarković upozorio je da se pojava ove rube u hrvatskom delu Jadrana može očekivati već ove godine, kao i da se radi o vrlo invazivnoj vrsti, ali da ne može sa sigurnošću proceniti kako će uticati na ekosastav, kao ni da li će joj Jadransko more odgovarati kao trajno stanište, s obzirom na to da je u pitanju tropska riba.

Prema njegovom mišljenju, ova riba nije štetna za druge vrste u toj meri u kojoj neki stručnjaci predstavljaju.

IZVOR: FB / Podvodni.hr

Međutim, problem sa ovom ribom je što nema prirodnog neprijatelja u moru, pa je zbog toga njeno razmnožavanje munjevito.

Otrov ove vrste ribe veoma je opasan, pa se svima koji vole da rone ne preporučuje da joj prilaze ukoliko je vide i budu zavedeni lepotom njenih šara.

Naime, iako retki, zabeleženi su i smrtni slučajevi izazvani ubodom ribe paun.

Ono što je naročito zanimljivo jeste činjenica da je meso ove ribe vrlo ukusno, pa tako u pojedinim delovima sveta, poput Dominikanske Republike, predstavlja pravi specijalitet.

Ali s obzirom na to da je ovoj ribi vrlo teško prići uzimajući u obzir njena otrovna peraja, lovljenje pauna je posebna vrsta umeća koje mogu izvesti samo pravi majstori te discipline.

Otrov se u bodljama zadržava i nakon smrti ribe čak do 48 časova, tako da posebnu pažnju treba obratiti i prilikom čišćenja da ne dođe do uboda i ugrožavanja zdravlja onog ko ribu priprema.

Autor: Tanjug / redportal.rs

#opasna riba jadran

#opasna riba jadranskom moru

#opasna riba jadranu

#otrovna riba

#otrovne ribe

#otrovnoj ribi

#riba paun

#ribe paun

#ribi paun